Rodzaje oraz pochodzenie paliw kopalnych. Ich znaczenie w naszym życiu – czytaj na ten temat więcej

Często jak w codziennym życiu używamy energii chociażby do ogrzania mieszkania lub wody albo też do gotowania posiłków, nie zastanawiamy się skąd ona pochodzi. Nie ma czasu o tym myśleć. Zdarza się, że zużywamy mnóstwo energii nie oszczędzając jej zbytnio. Może wyglądałoby to inaczej gdybyśmy mieli świadomość skąd pochodzi ta energia. Czy jest to źródło odnawialne czy też nie. Jakie mamy typy surowców oraz skąd się one biorą?

Trzeba zacząć od tego, że na naszej planecie mamy dużo bogactw naturalnych, do których należą właśnie różnego rodzaju surowce. Możemy je podzielić na te, jakie są odnawialne oraz te nieodnawialne. Właśnie do tych nieodnawialnych surowców zaliczamy minerały oraz paliwa kopalne. Musimy mieć świadomość tego, że surowce, jakich używamy obecnie właśnie do pozyskania energii tworzyły się przez wiele milionów lat. Dlatego musimy używać ich z rozwagą – sprawdź ofertę Handen. Gaz ziemny nazywany również niebieskim paliwem jest pochodzenia organicznego. Gromadzi się on w pokładach, z reguły jest pod wysokim ciśnieniem. Takie pokłady mogą występować samodzielnie lub też towarzyszyć złożom ropy czy też węgla kamiennego. Mniej więcej 90 procent gazu stanowi metan. Reszta składników się zmienia i zależy od miejsca, z jakiego pozyskano ten surowiec. Na świecie wydobywane są i sprzedawane wielkie ilości tego surowca. W Polsce miejscem, w jakim widoczne są transakcje, jakie się zawiera jest giełda gazu.

gaz

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com

Innym rodzajem surowca nieodnawialnego jest węgiel kamienny. Jest on też pochodzenia roślinnego oraz powstawał w karbonie. Chociaż wciąż ma duży udział w tworzeniu energii jednak stale spada. Trzeba wiedzieć, iż Polska jest największym producentem tego surowca w Europie – kliknij tutaj. W naszym kraju surowiec ten zaspokaja mniej więcej 60 procent zapotrzebowania na energię. Istnieje też drugi rodzaj węgla, a konkretnie węgiel brunatny, jaki dla odmiany powstawał w neogenie. Jest on skałą osadową.

Czy masz ochotę przeanalizować dodatkowe materiały na opisywany tutaj problem? Kliknij zatem ten link i zobacz więcej porad w serwisie (http://sol-drogowa.pl/) o zbliżonej tematyce.

Złoża takie często wykorzystywane są lokalnie, ponieważ surowiec ten jest trudny w transporcie. Pod wpływem wody lub mrozu zbija się w duże bryły i jest ciężki w rozładunku. Przez to elektrownie, które są opalane takim surowcem są blisko miejsca wydobycia czyli kopalni odkrywkowej. Szeroko wykorzystywanym paliwem kopalnym jest też ropa naftowa, jaka dla odmiany jest w stanie ciekłym i posiada wielkie znaczenie dla światowej gospodarki.