Staranność transportowca w jego zawodzie

Spedytor to osoba, która zawodowo, za odpowiednie wynagrodzenie, zajmuje się przewozem ładunków i czynnościami z tym związanymi.

Odpowiedzialność spedytora polega na realizacji obowiązków:
– wysyłaniu lub odbiorze towarów lub wykonywaniu innych usług – związanych z transportem towaru;
– konsultacji spedycyjnej – dawaniu rad w zakresie przygotowania przewozu;
– doborze środka transportu;
– ubezpieczaniu towaru;
– zawieraniu z firmami transportowymi dokumentów transportowych;
– sporządzaniu i kompletowaniu dokumentów;
– dozorze spraw związanych z załadunkiem, przeładunkiem oraz przewozem materiału.

Spedytor odpowiada za przewoźników i innych spedytorów, którymi posługuje się przy realizacji zlecenia, jeśli ponosi odpowiedzialność za ich dobór. Dyspozytor może powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej. Jest to istotą umowy spedycji.

Może absorbujące będą informacje, które zawiera praktyczna treść. Jeśli chcesz zgłębić więcej, to kliknij tutaj oraz dokładnie sprawdź tamte wiadomości.

Pośrednik transportowy, przy wykonywaniu swoich obowiązków, zobowiązany jest do należytej odpowiedzialności, która wynika z profesjonalnego charakteru tej działalności. Wiąże się to z powierzeniem realizacji usługi takim przewoźnikom i innym spedytorom, którzy z uwagi na ich kompetentność zasługują na zaufanie. Szczegóły:

firma spedycyjna

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

Wina w wyborze polega na braku rzetelności w wyborze podwykonawcy (przewoźnika lub kolejnego spedytora), któremu spedytor powierza w opiece wykonanie przewozu towaru. Do określenia winy w wyborze istotne jest zaistnienie uchybienia co do wyboru właściwej osoby i istnienie uprawnienia do samodzielnej pracy podwykonawcy, któremu zadano wykonanie transportu.

Dyspozytor nie jest odpowiedzialny za przewoźników i innych spedytorów, którymi posługuje się przy wykonaniu zlecenia, jeżeli nie ponosi winy w wyborze. Spedytor nie poniesie odpowiedzialności, jeżeli wykaże, iż dołożył należytej sumienności przy selekcji przewoźników i dalszych spedytorów. Tj. zlecił wykonanie usługi takim przewoźnikom i dalszym spedytorom, którzy z uwagi na ich fachowość dają gwarancję wykonania zlecenia.
Należyta staranność spedytora jest zachowana, jeżeli uzasadni on, że powierzył określone usługi transportowe – przewoźnikowi, którego kompetencja i jakość świadczonych usług budziły zaufanie.