Profesjonalne wyceny wartości firm

Otwarcie firmy i późniejsze jej rozwijanie to zupełnie naturalna kolejność, jaka jest spotykana u wielu przedsiębiorców. Lecz prowadząc przez wiele lat biznes, zyskując coraz to nowe zlecenia, kontrakty i klientów niektórzy właściciele nie do końca będą mieli orientację, jak dużo ich firma będzie warta. Często pytanie takie pojawia się dopiero wtedy, gdy ktoś złoży ofertę na kupno firmy. Spora część właścicieli odmówi, gdyż będzie chciała dalej prowadzić swoją firmę, lecz jakaś część z pewnością się nad tego typu ofertą zacznie zastanawiać.

Jednak w takiej chwili przedsiębiorca powinien dokładnie wiedzieć, ile w rzeczywistości jest warta jego firma, bo w przeciwnym przypadku może sporo na takiej transakcji utracić. Z tego też powodu w takim przypadku konieczna będzie fachowa wycena spółki, przeprowadzona przez niezależnego audytora. Dopiero po przeprowadzeniu tego typy wyceny właściciel będzie mógł się dokładnie zastanowić i oszacować, czy firmę będzie się opłacało się sprzedawać, czy sprzeda tylko niewielką część udziałów, czy zostawi ją jednak i w dalszym ciągu będzie swój biznes prowadził.
wycena przedsiębiorstw

Autor: Stéfan
Źródło: flickr.com

Jak najczęściej bywa w takich sytuacjach, wycena udziałów może być dokonywana w zróżnicowany sposób i różnymi metodami. Najbardziej istotny jest cel, który przyświeca takiej wycenie.

Kliknij ten link, a wtedy zdobądź więcej szczegółów (https://www.lpsp.pl/) odnoszących się do analizowanej w tym materiale treści. Otrzymasz wtedy szerszą wiedzę.

Całkowicie inaczej firma będzie szacowana, gdy w grę chodzić będzie jej sprzedaż, znalezienie inwestorów lub wejście na giełdę, a odmiennie do celów księgowo-podatkowych. Dlatego też dopiero po określeniu celu firma audytorska może przystąpić do wykonywania wyceny. Istotna będzie także metoda wyceny, ponieważ jest ich wiele, a właściwą trzeba wybrać także mając na uwadze to, do czego robiona wycena będzie potrzebna. Najpopularniejsze są trzy sposoby wycen, to znaczy majątkowa, porównawcza i dochodowa. Metoda porównawcza skupia się na firmach o podobnym profilu i wielkości, na podstawie ich finansowych wyników i kondycji szacuje się, ile warta być może wyceniana firma. Dochodowa metoda w kilku słowach polega na tym, że do szacowania wartości bierze się pod uwagę wysokość przyszłych dochodów, a majątkowa metoda to w największym skrócie wycena majątku firmy, zmniejszonego o wszelakie zobowiązania.