Kubły na śmieci, kosze na odpadki segregowane

Od jakiegoś okresu segregacja odpadów jest obowiązkowe. Dobrze zrobić to już w mieszkaniu kupując specjalny kubeł z trzema różnokolorowymi przedziałami. Łatwiej będzie je przesypać do kontenerów na zewnątrz. Pojemniki na odpady segregowane pod blokiem mają trzy barwy: żółty na odpady plastikowe, tworzywa sztuczne i metalowe, zielony na szkło i niebieski na tekturę. Pogrupowanie to ułatwia sortowanie, nie można się pomylić.

kosze przeznaczone do segregacji śmieci

Autor: Matthias Buchmeier
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz tego ustawione są pojemniki na śmieci różnorodne. Wrzucamy tam m.in. rozbite szkło, ręczniki papierowe, które nie podlegają recyklingowi. Kartoniki po sokach to nie papier, powinny się znajdować w pojemniku na plastik.

Jeśli zastosowana w powyższym artykule retoryka do Ciebie przemawia, to zobacz tu (www.zielonalapka.com/pl/c/ODSTRASZACZE-ULTRADZWIEKOWE/108) podobne wpisy – one odnoszą się do zbliżonej problematyki.

Zanim wyniesiemy szklane butelki, słoiki trzeba zsunąć przykrywki, które powinny znaleźć się w pojemniku na tworzywa sztuczne. Czasami możemy też spotkać czerwone pojemniki przeznaczone wyłącznie na puszki aluminiowe i metal.

Pojemniki na odpady segregowane nie są przeznaczone na nieważne leki, które wolno wrzucić do pojemników ustawionych w każdej aptece. Stary sprzęt AGD oddajemy do sklepu, w którym pozyskujemy nowy. Do pojemników na resztki nie wywalamy też odpadów budowlanych, puszek z końcówkami emulsji, zużytych baterii. W domach jednorodzinnych zamiast do pojemników, nieczystości do segregowania wywalamy do różnokolorowych worków plastikowych.

pojemniki na odpady

Autor: Franco
Źródło: http://www.flickr.com

Ponadto dostajemy pojemnik zaplanowany na żużel od palenia w piecu. Pojemniki na odpady mieszane dostajemy od jednostki zabierającej odpadach (polecamy odwieź www), ale to my jesteśmy odpowiedzialni w razie ich uszkodzenia. Brudne opakowania przed wrzuceniem do kubła dobrze jest umyć, żeby w mieszkaniu nie rozprzestrzeniał się niemiły zapach. Butelki PET powinno się zgnieść, zajmą wówczas mniej miejsca.

O tym jak ważna jest dbałość o otoczenie wszyscy zdajemy sobie sprawę, ale istotne jest, aby nauczyć dzieci jak troszczyć się o porządek. Najlepiej to uzyskać poprzez właściwy wzorzec. Raz w roku realizowana jest akcja „Sprzątanie Świata” , być może należałoby się zaangażować i wspólnie z pociechą wziąć w niej udział. Powinno się również dziecku wytłumaczyć, że dzięki segregacji, szklane naczynia czy butelki plastikowe mogą zostać ponownie spożytkowane. Istotne, by każdy miał odczucie, że troszcząc się o środowisko czyni to dla siebie.