Jakiego typu regułami koniecznie trzeba kierować się, chcąc wykonać montaż kominka w domku jednorodzinnym?

Kluczową sprawą podczas montowania kominka w jednorodzinnym domku jest komin. To od komina w głównej mierze jest zależny montaż kominka, ponieważ odpowiada za odprowadzenie dymu powstającego w czasie spalania drewna.

Komin powinien być szczelny oraz zrobiony z materiałów odpornych na wysoką temperaturę. Musi być także właściwie cieplnie zaizolowany. Najkorzystniej, jeśli zbudowany jest wewnątrz jednorodzinnego domku (zobacz – więcej. Wówczas się nie wychładza, a w czasie palenia zwraca ciepło do obiektu. Przeprowadzając montaż kominka należy nie zapominać o najważniejszych zasadach podłączenia kominkowego wkładu do komina. Ważna jest odległość od miejsca przyłączenia czopucha do dymowego przewodu w kominie do jego wylotu nad dachem.

Odległość ta nie powinna być mniejsza niż cztery m. Potrzeba nie zapominać o wymiarach komina. Winny być dopasowane do wielkości otworu paleniska kominka. Kominowy przewód powinien mieć kształt koła bądź prostokąta. Za duży przekrój może nieraz powodować trudności w działaniu kominka – przykładowe realizacje. Za mały przekrój jest w stanie negatywnie wpłynąć na ciąg dymu, co w sumie może doprowadzić do dymienia wkładu. Kominek w domu winien być wybudowany jak najbliżej komina, aby na przewodzie dymowym było jak najmniej zgięć. Lokalizacja kominków o konstrukcji lekkiej jest bardziej dowolna niż murowanych.

ogień płonący w kominku

Autor: anne arnould
Źródło: http://www.flickr.com

Budując kominek w domu ważne jest odpowiednie doprowadzenie powietrza do specjalnej komory spalania. Jego niewystarczająca ilość to najczęstszy powód złego działania kominków. Powietrze nie winno być pobierane od strony garażu ewentualnie od strony ulicy. Z takim powietrzem do środka domku jednorodzinnego naprawdę będą napływać nieprzyjemne aromaty oraz jakiekolwiek zanieczyszczenia. Najlepiej pobierać powietrze od strony zachodniej, to stąd najczęściej wieje wiatr.


Przed przystąpieniem do montażu kominka trzeba także sprawdzić podłoże w miejscu, gdzie ma być postawiony. Fundament ewentualnie strop muszą mieć właściwą wytrzymałość. Przeciętny kominek z wkładem zwykle waży 500 kilogramów.

Czy ten wątek Cię zaintrygował? Wejdź też na pomocne wpisy (prymat.net/oferta/artykuly-przemyslowe/nadstawki-paletowe/) posiadające równie istotne dane, które na pewno zupełnie Cię wciągną.

Potrzeba oprócz tego sprawdzić, czy w miejscu przewidzianym na kominek nie przebiegają przewody instalacji gazowej, grzewczej lub elektrycznej.