Co to jest światło chemiczne? Jak się wytwarza? Do czego się przydaje, czy jest bezpieczne? Jakie jeszcze inne posiada cechy?

Światło chemiczne, inaczej świetlik, to jednorazowe źródło posiadające zdolność świecenia zrobione z wykonanego z plastiku pojemnika, w którym umieszczono dwie niezmieszane ciecze. Jedna z nich umieszczona jest w szklanym pojemniku, zaś po połączeniu zaczynają świecić.

światło

Autor: TonyParkin67
Źródło: http://www.flickr.com
Światło chemiczne jest aktywowane przez zagięcie plastikowego pojemnika znajdującego się na zewnątrz aż do złamania (lub zgniecenia) szklanego pojemnika wewnętrznego. Tego typu źródło światła może świeci od pięciu minut do dwunastu godzin. Produkowane są tego rodzaju źródła światła w różnych barwach. Może więc nabyć zielone, czerwone czy żółte.

Ludzie zastanawiają się dlaczego funkcjonuje nazwa „światło chemiczne”, czy nie wymyślono trafniejszej nazwy? Wspomniana terminologia jest po prostu opisowa, gdyż nie ma lepszego określenia w polskiej terminologii. Nazwa „świetlik” to analogia do świetlika świętojańskiego, czyli owada z rodziny świetlikowatych. Tego rodzaju światło, tworzone przez tego insekta powstaje w wyniku mającej bioluminescencyjne właściwości reakcji chemicznej związanej z lucyferazą.

Bioluminescencja to świecenie żywych organizmów. Występuje u dużej liczny grzybów lub bakterii, ale także żyjących w morzu jamochłonów, gąbek i mięczaków. Warto wiedzieć, że u różnych stworzeń pojawiają się różne mechanizmy, które są odpowiedzialne za proces świecenia. Co więcej, bioluminescencja może być także skutkiem ubocznym, towarzyszącym pozostałym procesom chemicznym. Badanie bioluminescencji, a

światło

Autor: LARS
Źródło: LARS

szczególnie cząsteczek chemicznych odpowiedzialnych za emisje światła to źródło mnóstwa ważnych informacji, które wykorzystuje się we współczesnej biologii molekularnej. Tyle najważniejszej teorii. A jak w praktyce działa światło chemiczne? Jest to produkt jednorazowego użytku. Jak wspomnieliśmy, zasada działania to reakcja chemiczna, jaka ma miejsce po kontakcie dwóch roztworów.

Żeby doszło do tego typu reakcji potrzeba naszej ingerencji – trzeba zgiąć rurkę. Taki delikatny wstrząs spowoduje, że roztwory ulegną reakcji wytwarzając światło.

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, to bardzo dobrze, gdyż ten opublikowany poniżej także posiada równie istotne informacje – nie czekaj, tylko zobacz go.

Reakcja nie jest groźna, podczas tego typu procesu nie wytwarza się energia cieplna. Takie źródła światła nie wymagają dodatkowego zasilania. Są lekkie i ekonomiczne. Nadają się zwłaszcza do sygnalizowania czy oznaczania pozycji. najistotniejszą zaletą światła chemicznego jest emisja światła w kącie 360 stopni.