Ciekawostki na temat budownictwa – historia piasku i jego niezbędność dla gospodarki.

Piasek od zarania był wykorzystywany jako materiał budowlany, czy to przy tworzeniu skromnych lepianek czy jako jeden z elementów spajających potężne budynki. Dziś jest stosowany głównie jako kruszywo a także, gdy jest wysokiej jakości jako składnik podczas wytwarzania szkła.

Już jako kilkulatkowie uczymy się, że piasek to znakomity materiał budowlany. W czasie zabawy w piaskownicy mali ludzie niejednokrotnie prześcigają się w budowaniu jak największych budowli (niekiedy zwyczajna piaskowa babka już nie starcza, by poskromić ogrom dziecięcej wyobraźni). Wiele z nich zauważa, że wilgotny piasek pozwala na większa trwałość konstrukcji i zabawa nim jest o wiele ciekawsza. Na tą właściwość piasku zwrócili uwagę również nasi przodkowie, by za jakiś czas użyć tego kruszywa do betonu, a więc po

betonowy budynek

Autor: liebeslakritze
Źródło: http://www.flickr.com

połączeniu piasku, wody i cementu wyprodukowano beton, co w sporej mierze zrewolucjonizowało budownictwo. Co więcej, niektórzy wizjonerzy przełomu XIX i XX wieku prezentowali pomysły konstruowania całych budynków, łącznie z wnętrzami, z betonu. W miarę rozwijania się cywilizacji sprzedaż kruszywa znacząco wzrosła, obecnie przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem tego typu zasobami, a zwłaszcza kruszywa do betonu, plasują się wysoko na światowych giełdach – czytaj więcej tutaj: sjenit.com.pl. Niejeden przedsiębiorca dorobił się wielkich pieniędzy na właściwym sprzedaży piasku. Patrząc na ten proceder z zewnątrz jest to rzeczywiście niezwykłe osiągnięcie, ponieważ ogromne połacie naszego globu usiane są piaskiem.

Człowiek potrafi je zatem sobie podporządkować i z sukcesem eksploatować, skutkiem czego sprzedaż kruszywa rośnie, rozbudowują się także nasze miasta i wsie. Poza tym piasek cieszy się nie gasnącą popularnością wśród artystów, nie tylko rzeźbiarzy, ale i dzisiejszych performerów, czy w końcu zwykłych śmiertelników wypoczywających na plażach. Współcześnie, w okresie wakacyjnym organizowanych jest dużo imprez, typu budowa (silment) i rzeźba w piasku, są to oczywiście instalacje krótkotrwałe, niemniej jednak cieszą oko przeciętnego widza. W niektórych krajach sztuka rzeźbienia na piasku może wiązać się także ze sporymi korzyściami finansowymi, czy sporą rozpoznawalnością.

Ogromną sławę zdobyła kilka lat temu uczestniczka jednego z talent show, która malowała piaskiem na szkle, opisując w ten sposób dzieje swojego kraju. Jeśli patrzeć na gospodarkę w kontekście działalności człowieka wytwarzającej zysk, to można stwierdzić, że zarówno sprzedaż kruszywa jak i sztuka powodują, że piasek nakręca rynek. Chcesz dowiedzieć się więcej o kruszywach? Zobacz tutaj.
Wielkie inwestycje budowlane nie powstaną dziś bez udziału piasku, kto posiada dostęp do tego cennego, acz wydawałoby się prozaicznego kruszca ma duży wpływ na stabilność rynków. Piasek niejednokrotnie jest rozsądniejszą inwestycją niż paliwa kopalniane.