Wystawianie faktur MOSS, czym jest, od kiedy obowiązuje?

Zmiana obowiązująca w polskich przepisach odnośnie fakturowania ma przybliżyć zapisy rodzime z krajami wspólnot europejskich. Najwięcej dyskusji występuje przy rozliczaniu usług elektronicznych, telekomunikacyjnych i nadawczych.

System MOSS (z angielskiego mini one stop shop, co oznacza dosłownie mały punkt kompleksowej obsługi) obowiązuje w Polsce od stycznia 2015 roku.Skąd wzięło się fakturowanie MOSS? To system rozliczania się z odbiorcą zagranicznym z kraju członkowskiego UE przez fakturę. Krótko zawierając: podatnik sprzedający jedną z wyżej wymienionych usług w kraju członkowskim (np. Francji) jest opodatkowany i rejestrowany właśnie w tym państwie. U nas, biorąc pod uwagę rodzime usługi, wystawianie faktur VAT (więcej na https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-faktura-wystawiana-przez-nievatowcowrać dane regulowane przez przepisy. W kwestii deklaracji MOSS – składa się ją tylko w formie elektronicznej, do 20 dnia każdego miesiąca po kwartale w którym obowiązuje rozliczenie.

faktury firmowe

Autor: Savoir-faire Linux
Źródło: http://www.flickr.com

Niewątpliwie taka praktyka spręża cały proces rozliczania się. Wydruk dokumentu europejskiego i wysłanie go pocztą tradycyjną nie jest przy tym uznawane za prawidłowe rozliczenie. Deklaracja MOSS tworzy się i przekazywana jest bez wyjątku drogą elektroniczną.Ewidencja przy fakturowaniu MOSS powinna być czytelna i uwzględniać wszystkie kryteria, które znane są z tradycyjnych faktur. Musi mieć opis wykonanej usługi i daty jej wykonania, współczynnik podatku (z uwzględnieniem waluty państwa w którym mieszka zamawiający) i stawki VAT-owskiej w nim obowiązującej. Z ważnych kryteriów warto wymienić również dane personalne wykonawcy oraz nazwę kraju członkowskiego UE, w którym rozliczany będzie odprowadzał podatek. Z racji nieograniczonych możliwości przesyłania, wypisana elektronicznie faktura może być wysłana i odebrana w drugim państwie w przeciągu kilku minut.

Wejście rozliczania systemem faktur MOSS jest istotną zmianą w polskich przepisach rozliczeń. Zwłaszcza młodzi przedsiębiorcy, raczkujący w międzynarodowym biznesie, do typowych obowiązków jak ZUS do odliczenia, dostaną kolejną porcję prawa, które – chcąc, nie chcąc – muszą zrozumieć i zaakceptować. Autor

cenabiznesu.pl