Jakim sposobem dobrze segregować śmieci?

Od kilku lat sporo mówi się o tym, że segregacja śmieci jest bardzo pożyteczna i powinna zostać wprowadzona na większą skalę. Niewątpliwie jest to zjawisko pozytywne, choć może niekiedy wiązać się z utrudnieniami. Jakiś czas temu powszechne były kontenery na odpady z tworzyw sztucznych, do których należało wrzucać plastikowe butelki. Zdarzało się jednak niekiedy, że widziano jak kontener taki opróżniany był do tego samego kontenera co pozostałe. W takich sytuacjach segregacja jest bezsensowna.

kosze przeznaczone do segregacji śmieci

Autor: Matthias Buchmeier
Źródło: http://www.flickr.com
Ogólnie służy ona temu, by odpady konkretnego gatunku były w określony sposób wykorzystane. W procesie recyklingu często otrzymuje się nowy produkt z odpadów. Tak jest przykładowo z butelkami z plastiku, które można później przetworzyć przykładowo na elementy do zabawek dla dzieci. Segregacja jest również zjawiskiem korzystnym z uwagi na fakt, że ułatwia utylizację, a zatem eliminowanie odpadów, które nie nadają się do powtórnego wykorzystania – więcej.Jak to się dzieje w rzeczywistości?W wielu domach segregowanie śmieci stało się normą jeszcze zanim obowiązek ten został nałożony na wszystkich. W mieszkaniach tych umieszczano kilka kubłów na odpady różnego gatunku. Często występującym zjawiskiem jest także oddzielanie odpadów o charakterze naturalnym od tych sztucznych. Obecnie w kraju jest obowiązek domowej segregacji odpadów. Specjalne firmy np. (Utylinia) rozdają specjalne worki, oznakowane różnymi kolorami. W komplecie jest też poradnik, z którego czerpie się wiadomości o tym, jakiego rodzaju odpady wrzucać do worków. W wielu miejscach na kontynencie europejskim są również udostępniane duże kontenery, także oznaczone różnymi barwami.

Kontenery na odpady

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com

Negatywne następstwaJeżeli chodzi o działania związane ze śmieciami, na stosunkowo dużą skalę istnieją także niekorzystne zjawiska. Związane są one też z nowym wymogiem segregacji, gdyż czasami określony element nie daje się przyporządkować do żadnej z kategorii. Skutkuje to nierzadko tym, że przykładowo osoby posiadające piece kaflowe palą odpady (polecamy kliknij i sprawdź) zamiast je wyrzucać. Nagminnie widuje się także wyrzucone odpady w lasach, zwłaszcza elementy wielkogabarytowe lub na przykład odpady (polecamy tutaj) z budowy w postaci gruzu. Jest to zjawisko bardzo niekorzystne, gdyż stanowi duże zagrożenie dla środowiska naturalnego.