Komin przemysłowy jako znak uprzemysłowionego terytorium

Komin przemysłowy to element krajobrazowy, jaki długi czas kojarzono z Górnym Śląskiem. Wszystko dlatego, iż działało tu wiele kopalń i każdego typu przedsiębiorstw. Obecnie te kominy można dostrzec niemalże wszędzie.

przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli nawet teraz zapytać przeciętnego Polaka, w jakim regionie można spotkać najwięcej kominów, z pewnością wskaże on Górny Śląsk. Bez cienia wątpliwości tej region, tuż po przyłączeniu do Polski, był najmocniej uprzemysłowiony: mnóstwo kopalni, hut, każdego rodzaju fabryk oraz zakładów przemysłowych. Wtedy najczęstsze było zastosowanie węgla, więc taka ilość kominów nikogo nie dziwiła. W pewien sposób da się powiedzieć, że wspaniale wpisały się one w krajobraz – bez nich ziemie tego regionu wydają się niepełne. Mimo że wiele z nich kompletnie już nie działa, lub kamień naturalny używane są czasami z reguły nie są niszczone, stanowią pewnego rodzaju symbol niezwykle charakterystyczny dla tego województwa, przywołują stare czasy. Interesujący był sposób, w jaki budowany był każdy komin przemysłowy. Zwykle odpowiadali za to słynni inżynierowie. Stworzenie, jakby nie patrzeć budowli, która ma nierzadko powyżej 50 m a dodatkowo ma małą średnicę i jeszcze im wyżej, tym jest węższa, jest niezwykle skomplikowane i wymaga ogromu doświadczenia.

Obecnie taki komin przemysłowy powstałby w inny sposób. Jednak teraz węgiel przestał odgrywać tak ważną rolę, nie używa się go w tak ogromnych ilościach, poprzez co ograniczono budowę kominów. Opłaca się pamiętać, iż kominy to nie tylko sprawa przemysłu, hal fabrycznych i tak dalej – praktycznie każdy dom ma komin, przecież należy go jakoś ogrzać. Budowa komina to wyzwanie, które nie jest ograniczone wyłącznie do samego postawienia kilkumetrowego graniastosłupa, ogromnie ważne są także elementy wykończenia, jak przykładowo izolacje – konieczne są również przy kominach, musi posiadać je także każdy komin przemysłowy. Opłaca się skorzystać z produktów firmy, której elementy izolacyjne znacząco ograniczają emisję energii cieplnej do atmosfery – to bardzo istotne dla środowiska. Odpowiednie zabezpieczenie komina zapewnia, że nie będzie dochodzić do powstawania strat ciepła ani że substancje jakie wydostają się przez komin przemysłowy będą się dostawały poprzez nieszczelności do wewnątrz