Jakie są najczęściej używane techniki sterowania prędkością obrotową silników elektrycznych.

Silniki elektryczne stosowane są w bardzo wielu urządzeniach domowych i przemysłowych. Występują w bardzo dużej wprost ilości rodzajów, od malutkich, które mają wielkość paru milimetrów aż po potężne, mające wagę kilkuset kilo i napędzające równie potężne urządzenia i maszyny.

podpisywanie kartek

Autor: Ann
Źródło: http://www.flickr.com

Silniki w pierwszej kolejności podzielić można na zasilane napięciem zmiennym i stałym, a w ramach obu z tych grup istnieją kolejne podziały. Lecz bez względu na rodzaj zasilania konieczne będzie kierowanie pracą silnika, czy to w sposób ręczny czy automatyczny. Ręczne sterowanie będzie się odbywać przez operatora, który decyduje o tym, czy silnik (silniki elektryczne) ma się kręcić czy też nie. W bardziej zaawansowanych układach pojawia się także możliwość sterowania prędkością obrotową silnika. Stosuje się w tym celu różnego rodzaju sterowniki, a ich rodzaj przede wszystkim będzie zależny od rodzaju zasilania. Tego typu układy sterownicze nie tylko pozwalają na regulację prędkości obrotowej, ale też na automatyczną realizację ustalonych działań po otrzymaniu konkretnych sygnałów zwrotnych.
Czyszczenie kostki

Autor: Bruk Bet
Źródło: Bruk Bet
Przy silnikach prądy zmiennego do kontrolowania prędkości obrotowej stosuje się przede wszystkim przemienniki częstotliwości – o ich działaniu możesz dowiedzieć się więcej falowniki. Tak naprawdę składają się one z dwóch podzespołów, z jakich pierwszy zamienia napięcie zmienne na stałe, a drugi robi to w stronę przeciwną, ale już przy innej częstotliwości. W chwili obecnej tego typu Urządzenia są jednymi z najskuteczniejszych metod regulowania prędkości silników, więc jest zrozumiałe, że są tak chętnie stosowane. Natomiast przy silnikach które są zasilane stałym prądem jednymi z częściej wykorzystywanych mechanizmów są sterowniki serwo. Całościowe układy składają się ze sterownika, siłownika i enkodera, jaki jest wykorzystywany jako element sprężenia zwrotnego – żeby zobaczyć, jak to wygląda sprawdź ten odnośnik.

W oparciu o sygnały o prędkości obrotowej oraz położenia wału sterownik umożliwia otrzymanie wymaganego efektu, przykładowo zmiany liczby obrotów. Współczesne sterowniki pracować mogą w kilku trybach, dzięki czemu możliwości ich są rzeczywiście duże.