Czemu czujniki są tak niezbędne w każdym samochodzie, jaki mają wpływ? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

W każdym samochodzie znajdziemy bardzo dużo różnych czujników. Możemy wymienić takie typy, jak czujnik temperatury powietrza i ciśnienia w kolektorze ssącym, ale także czujniki położenia czy przepływomierz. Każdy z nich ma wpływ na pracę silnika. W obecnych konstrukcjach od takich wskazań zależy bardzo dużo, to czy właściwie przebiega praca.

Czujniki, które kontrolują pracę coraz bardziej znacznej ilości układów w samochodzie bezpośrednio wpływają na parametry spalania mieszanki w cylindrze. Od tego rodzaju wskazań zależny jest okres otwarcia wtryskiwaczy kąta przesuwania zapłonu, a jednocześnie ewentualnej zmiany faz rozrządu. Najistotniejsze wskazania biorą się z czujników zlokalizowanego wału korbowego, a także wałków rozrządu. Producenci tworzą dosyć często jedno albo drugie rozwiązanie i zamontowują w silnikach czujnik Halla lub czujnik indukcyjny.

silnik

Autor: Chris F
Źródło: http://www.flickr.com

Położenie wałka kontrolowane jest przy wsparciu kół impulsowych, jakie na swym obwodzie nie posiadają jednego “zęba”, w tym miejscu koła występuje przerwa, która dla czujnika jest oznaką całkowitego obrotu wału. Jak czujnik temperatury nie podaje sygnału do jednostki sterującej, nie jesteśmy w stanie zdefiniować położenia tłoków w różnorodnych cylindrach więc silnik nie będzie uruchomiony. Oprócz danych, jakie pochodzą z wału korbowego oraz wałków rozrządu, do najbardziej właściwej pracy silnika konieczne są parametry dotyczące powietrza dostarczanego do cylindrów. Sprawdzenie ilości zasysanego powietrza odbywa się w kolektorze dolotowym przy pomocy przepływomierza. Sterownik na podstawie dodatkowych danych o temperaturze zasysanego powietrza, a także cieczy chłodzącej silnika, może regulować chwilę otwarcia wtryskiwaczy, co może przekładać się na ilość paliwa w mieszance paliwowo-powietrznej.

Np., jak temperatura powietrza oraz cieczy chłodzącej jest zbyt mała, mieszanka jest wzbogacana, ażeby sinik przez lepsze obroty bardziej błyskawicznie uzyskiwał najlepszą temperaturę pracy. Zwiększenie obrotów może być również podyktowane za pomocą sygnału z czujnika z układu wspomagania, w momencie jak na postoju kręcimy kierownicą. Pamiętajmy o tym, a najbardziej właściwe czujniki kupujmy wyłącznie u autoryzowanych sprzedawców, jesteśmy w stanie tam jednocześnie otrzymać inny przydatny sprzęt, takiego rodzaju jak pehametr lub elektrody pH od JUMO.

To niezły czas, aby dowiedzieć się więcej informacji na prezentowany wątek – niezbędne jest jedynie oficjalne źródło (https://autopartner.elk.pl/dynamiczna-wymiana-oleju-w-automatycznej-skrzyni-biegow-elk/), które wyświetli niezbędne informacje.

Dzięki temu możemy nabyć kilka przedmiotów, które z pewnością będą pomocne w różnorodnych sytuacjach.