Czym jest proces oczyszczania ścieków? Jakiego rodzaju etapy pojawiają się w czasie tego procesu? Co jest najważniejsze?

Oczyszczanie ścieków jest niezbędne, dzięki czemu nasze otoczenie może być utrzymane w czystości. Solidna oczyszczalnia jest niezbędna wszędzie tam, w którym żyją ludzie. Bardzo trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez jej normalnego działania. Dość często o tym nie myślimy, ponieważ są one niewidzialne, ale każdy z nas powinien wiedzieć, jak działają. Jak wygląda więc zasada funkcjonowania oczyszczalni ścieków?

Zwyczajne oczyszczalne ścieków dają sobie radę ze ściekami w okresie trzech występujących po sobie etapów. Pierwszy jest etap mechaniczny, jaki eliminuje wszystkie ciała stałe, nierozpuszczalne które są zawieszone w wodzie. W czasie tego etapu pojawiają się tego rodzaju procesy typu cedzenie, filtrowanie, sedymentacja oraz flotacja. Dzięki temu wydzielone zostają ze ścieków nieczystości w postaci ciał stałych, czyli ziemia, piasek, jak również zawiesiny opadające.

ścieki

Autor: NATT-at-NKM
Źródło: http://www.flickr.com

W czasie pierwszego etapu stosuje się tzw. odświeżanie ścieków. Można je dzięki temu napowietrzyć podczas przepuszczania przez kanały dopływowe oraz piaskowniki. Kolejny etap jest biologiczny, jaki ma miejsce w środowisku wodnym. Odnosi się do utleniania, to oznacza spalanie na mokro. Bakterie tlenowe, definiowane także aerobowymi, są do tego rodzaju procesu obowiązkowe. W warunkach tlenowych tego typu proces oczyszczania polega na adsorpcji na powierzchni mikroorganizmów organicznych substancji lub substancji, które są rozpuszczone z określonego ścieku. Skupiska mikroorganizmów tworzą błony biologiczne, ale jednocześnie postać czynnego osadu. Tego rodzaju zatrzymane zanieczyszczenia są utleniane, zapewniają wodę i dwutlenek węgla.

Reszta jest asymilowana i później używana do przyrostu mikroorganizmów. Tak właśnie funkcjonują przemysłowe oczyszczalnie ścieków, ale uzupełniłem jest jeszcze chemiczny proces oczyszczania – sporo więcej zobaczysz pod tym adresem. Polega to na dodaniu do wody mocnych utleniaczy, przykładowo chloru lub dwutlenku chloru. Powinniśmy jednakże przyznać, że w znakomitej większości krajów, także w Polsce, do tego celu stosuje się chlor gazowy, a rzadziej wspomniany wcześniej dwutlenek chloru przydomowe oczyszczalnie ścieków ozon. Chemiczne oczyszczanie bardzo dobrze wspomaga mechaniczne oczyszczanie, a to wszystko za pomocą działania koagulantów – ważna strona o przemysłowej oczyszczalni ścieków. Ścieki pomieszane są z roztworem koagulantu, a to sprawia, że mogą tworzyć kłaczki wodorotlenku glinu lub żelaza. Absorbują zanieczyszczenia, jakie zawarte są w ściekach, bardziej przyśpiesza to proces sedymentacji zawiesin w osadniku. Takie sposoby chemiczne stosuje się do eliminacji ze ścieków substancji, które nie ulegają rozkładowi biologicznemu. Odnoszą się one do koagulacji, sorpcji i chlorowaniu. Tego typu chlorowanie sprawia, że chorobotwórcze bakterie są unieszkodliwiane. To niezwykle istotne w tym całym procesie.