Czemu jakość jest tak ważna? Jakie są przykłady używania dobrych praktyk?

Nieprzypadkowo mówi się, iż ważniejsza jest jakość niż ilość. Niechby nawet ktoś zaoferował całą masę artykułów, które nie spełniają naszych wymagań, to my i tak wybierzemy jeden, sprawdzony, jakościowy artykuł. Tak to najczęściej działa.

Wiadomo czego oczekiwać po naszym ulubionym artykule, więc często do niego wracamy, kupujemy go, korzystamy z niego za każdym razem. Dzięki temu zyskują klienci, są świadomi z czym maja do czynienia, jak również producenci, ponieważ ich produkty są kupowane przez klientów.
Mamy tak naprawdę bardzo sporo certyfikatów, dzięki którym wiemy, że konkretny produkt jest tym, który jest wart zaufania. Jednym z najbardziej znanych certyfikatów oraz znaków jakości jest Iso 50001 (poznaj standard). To dość nowa, międzynarodowa norma, która odnosi się do systemu zarządzania energią. Jest przygotowana na podstawie europejskiego standardu EN 16001. Norma ma zastosowanie dla różnych organizacji i to niezależnie od lokalizacji, jak również wielkości albo branży. Szczególnie bierze pod uwagę przedsiębiorstwa, jakie stosują procesy energochłonne albo emitujące znaczne ilości gazów cieplarnianych.

Żywo ekscytuje Cię analizowana w tym artykule kwestia? W takiej sytuacji śmiało kliknij tutaj, gdyż więcej odnajdziesz w treści.

Odpowiedzialne zarządzanie zasobami energetycznymi jest niezwykle istotnym elementem wizerunku firmy. W trakcie ostatnich dziesięciu lat w Polsce zaszły ogromne postępy w temacie efektywności energetycznej. Wciąż większa liczba organizacji już obecnie pełni ważną rolę w zwalczaniu efektu cieplarnianego, jednocześnie minimalizując swoje koszty poprzez oszczędność energetyczną. Inną liczącą się normą jest certyfikat Globalgap. To odpowiedź na coraz idące do góry wymagania konsumentów. Nadrzędnym celem takiego systemu jest gwarancja bezpieczeństwa produkcji żywności w gospodarstwie. Zadanie tego typu jest wykonywane przez gospodarowanie w sposób zrównoważony, w zgodzie z Kodeksem Dobrej Praktyki Rolniczej.

Certyfikat

Autor: Michael Coté
Źródło: http://www.flickr.com

Produkty które są nim objęte powinny spełniać określone założenia.

Nawozy powinny być używane w optymalnych terminach, najlepiej w oparciu o analizy gleby i zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze. Muszą być składowane w sposób, jaki gwarantuje niedopuszczenia do zanieczyszczenia wód gruntowych. Jakość konkretnego artykułu zaś potwierdzają między innymi badania pozostałości środków chemicznych, jakie muszą być przeprowadzone przez kompetentne laboratorium.